Grzyby trujące cz. 2

Wyprawa na grzyby to nie tylko czas na wypoczynek. Aby wyszukać odpowiednie grzyby, to musimy przede wszystkim uważać. Nie chcemy przecież zebrać trujące grzyby, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, a w najgorszym wypadku, nawet nas zabić. Pewne trujące grzyby są z wyglądu bardzo podobne do tych naturalnych, jak pieczarki. Tym bardziej musimy dowiedzieć się, jak je rozróżniać. Przygotowaliśmy już pierwszy artykuł „Trujące Grzyby część 1„. Jeśli zapoznali się z nim Państwo, to zachęcamy do poznania kolejnych odmian trujących grzybów, które występują także i w polskich lasach.

1. Zasłonak Rudy

To trujący grzyb, który jest bardzo często mylony z pozostałymi gatunkami zasłonaków. Jego kapelusz jest koloru cynamonobrązowego, brązowego lub brązowoczerwonego. Sama jego powierzchnia okazuje się sucha i gładka. Natomiast kapelusze posiadają kształt dzwonkowaty lub półkolisty u młodych osobników, lecz wypukłe i z podwiniętymi brzegami u starszych osobników. Kolejną cechą rozpoznawczą tego trującego grzyba jest zwężany u podstawy trzon w kolorze żółtawy. Posiada lekko kwaśny smak.

Zasłonak Rudy to grzyb spotykany w lasach mieszanych i liściastych. Wywołuje śmiertelne zatrucie w wyniku oddziaływania orellaniny. Jest to substancja, która nie rozpuszcza się, nie zniszczymy jej również w wyniku gotowania. Spożycie takiego grzyba od razu prowadzi do silnego uszkodzenia nerek i ich niewydolności. Objawy takie pojawiają się po kilku dniach od zjedzenia, a nieleczona niewydolność nerek prowadzi ma skutek śmiertelny.

2. Gąska Tygrysowata

Wydaje się być bardzo podobna do gąski ziemistej. Posiada kapelusz koloru czarnoszarego i szarobrązowego, który jest pokryty strzępkami. Starsze osobniki posiadają kapelusz bardziej płaski, natomiast młode dzwonowato wypukły. Dodatkowo młodsze osobniki na samym ostrzu wydzielają krople cieczy przypominające krople wodne. Grzyby te posiadają przyjemny zapach i biały miąższ, który pozostaje niezmienny nawet po przekrojeniu.

Gąska Tygrysowata jest trującym grzybem, który spotykamy pod dębami, bukami, świerkami i jodłami. Rzadko występuje, ale jest silnie trująca. Przyczynia się do wystąpienia bólów brzucha, wymiotów i biegunki, a nawet prowadzi do śmierci.

3. Strzępiak ceglasty

Grzyb silnie trujący podobny do majówki wiosennej. Posiada kapelusz biały, który zmienia się w jasnoróżowy. Na początek posiada kształt w postaci dzwonka, który z czasem okazuje się płaski z charakterystycznym garbkiem na środku. Brzegi kapelusza są często popękane, natomiast same blaszki u młodych osobników są białe, natomiast u starszych brunatnoczerwone. Zapach jest podobny do zapachu owoców, natomiast miąższ koloru białego, natomiast po przekrojeniu od razu czerwienieje.

Strzępiak ceglasty to trujący grzyb spotykany pojedynczo pod bukami. W wyniku silnie trującej muskaryny przyczynia się do powstawania poważnych zaburzeń układu nerwowego.

4. Pieczarka żółtawa

Trująca odmiana pieczarki, cechująca się wypukłym kapeluszem w kolorze białym. Posiada jedwabistą skórkę, która czasami posiada małe łuseczki. Zdarza się jeszcze, że na czubek jest koloru jasnobeżowego. Naciśnięcie kapelusza przyczynia się do zabarwienia skórki na kolor żółty, co jest cennym znakiem rozpoznawczym. Miąższ grzyba jest również koloru białego, natomiast po przekrojeniu widoczny jest kolor żółty, co jest drugą wskazówka godną zapamiętania. Kolejna cecha charakterystyczna to zapach przypominający atrament, który staje się intensywniejszy w czasie gotowania.

Pieczarki żółtawe najczęściej zgromadzone są w skupiskach i położone w pobliżu dróg i parków. Grzyb przyczynia się do wywołania biegunki, mdłości i nudności. Dodatkowo alkohol zwiększa trujące działanie grzyba.

Grzyby z lasu i spożywanie grzybów

Wybierając się do lasu na grzyby dokładnie przyglądajmy się takim elementom, jak kapelusze, miąższ, trzon i zapach grzyba. Dzięki temu rozpoznamy wszystkie trujące grzyby, które pojawiają się w lesie. A to sprawi, że zaopatrzymy się jedynie w zdrowe grzyby, które bez obawy będziemy mogli zjeść.

Jeśli jednak obawiamy się czy w pełni rozróżniamy grzyby, to warto się w tym temacie podszkolić bądź skorzystać z gotowych rozwiązań. Jedno z nich to zakup gotowych grzybów, pieczarek i wiele innych, które następnie wystarczy przygotować i spożyć. Wtedy mamy całkowitą pewność, że zostały one dokładnie zbadane i przetestowane, ponieważ każda pieczarkarnia podczas uprawy pieczarek musi spełniać wysokie normy bhp i bezpieczeństwa. Dzięki temu produkcja pieczarek jest dopuszczona i pozwala Polakom cieszyć się produktem, który jest tak zachwalany na terenie całej Europy.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*