Jak przechowywać pieczarki?

Pieczarki to produkt, który posiada wyjątkowe właściwości zdrowotne. Pojawia się często na europejskich stołach, co oznacza, że produkt ten szczególnie przypadł nam do gustu. W efekcie często decydujemy się na zakup pieczarek i następnie dbamy o ich właściwe przygotowanie, a zarazem przechowywanie. Tylko dzięki temu zachowują one odpowiednią świeżość i cenne parametry odżywcze.

Aby dobrze oczyścić pieczarki, warto je wcześniej sprawdzić. Sprawdzamy więc czy wszystkie grzyby są zdrowe. Gdyby pod pewnymi pojawiła się pleśń, to od razu decydujemy się na ich wyrzucenie. Po takiej selekcji oczyszczamy pieczarki za pomocą lekko wilgotnej szmatki bądź ręcznika papierowego. Gdyby posiadały więcej zabrudzeń od podłoża, to można pozwolić sobie na ich oczyszczenie pod małym strumieniem wody.

Pamiętaj: Nie zaleca się moczenia pieczarek w wodzie – tracą wtedy wszystkie składniki odżywcze, a zarazem kolor.

Właściwie przechowuj pieczarki

Producent pieczarek zaleca, aby zachować świeżość i zdrowy wygląd pieczarek poprzez ich odpowiednie przechowywanie. Jeśli więc nie chcemy ich stracić, to warto zadbać o zapewnienie im odpowiednich warunków.

1. Optymalna temperatura od 1 do 4 stopni Celsjusza – im niższa, tym pewność, że grzyby dłużej utrzymają swoją świeżość.

2. Torby papierowe – stanowią o wiele lepszą alternatywę od torb plastikowych, które przyczyniają się do gromadzeniu wilgoci.

3. Z dala od światła – chowamy je w lodówce na samym dole.

4. Nie czyścić przed przechowaniem – woda i mycie przyczynia się do rozwoju pleśni w grzybach.

Ważne: Pieczarki wysokiej jakości również posiadają krótki okres przydatności. Jeśli więc kupujemy je w sklepie, to warto zapoznać się z datą ważności ich spożycia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na jak długo możemy je przechować w lodówce.

Polski producent pieczarek radzi, jak zachować ich biel

Chcą posiadać białe pieczarki przez cały czas należy po ich umyciu polać je świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Zaleca się również dodanie takiego soku z cytryny podczas gotowania pieczarek. Takie rozwiązanie sprawi, że zachowają swoją naturalną biel, więc nie straszne nam będą brunatne bądź szare pieczarki.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*