Produkcja pieczarek – sadzenie grzybni i zabiegi pielęgnacyjne

W Polsce występuje wielu znamienitych producentów pieczarek. To sprawia, że dostarczają oni na teren całej Europy blisko 25% wszystkich pieczarek. Oznacza to, że nasz kraj jest czołowym dostawcą białych i ekologicznych pieczarek, które cieszą się wysoką popularnością na świecie. Ale dzięki czemu staje się to możliwe? Producent pieczarek dba o to, aby w każdej pieczarkarni uprawa pieczarek odbywała się na jak najwyższym poziomie. Jest to możliwe nie tylko dzięki zastosowaniu właściwego podłoża i jego pasteryzacji. Kolejnym ważnym etapem produkcji pieczarek to sadzenie grzybni i pewne zabiegi pielęgnacyjne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Grzybnia

Wysokiej klasy grzybnię otrzymuje się dzięki jej uprawie na ziarnach prosa, żyta lub pszenicy. Jeśli materiał jest już gotowy do siewu, to musimy go rozkruszyć, a następnie zmieszać z podłożem i ubić. Później wystarczy tylko zadbać o jego właściwą wilgotność, czyli polewamy. Wszystkie inne partie grzybni rozsypujemy na powierzchni podłoża. Tak przygotowana grzybnia handlowa musi być jeszcze pielęgnowana za pomocą wody i formaliny, którą wykorzystujemy każdego dnia. Na poprawną uprawę pieczarek wpłynie jeszcze optymalna temperatura podłoża, która wynosi blisko 25 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza na poziomie 90-95%. Rozrost grzybni odbywa się w przeciągu 2 tygodni.

Ziemia okrywowa

Rozrost grzybni pozwala na wyłożenie podłoża za pomocą mieszanki torfu niskiego i wysokiego, uzupełnionego o kredę. Odczyn takiej mieszanki powinien wynosić 7.5 pH. Taka okrywa dla podłoża pozostawiamy na kilka godzin (minimum 3) zapewniając utrzymanie temperatury powyżej 70 stopni Celsjusza. Odkażenie odbywa się również dzięki zastosowaniu roztworu formaliny, który otrzymujemy dzięki połączeniu na 20 litrów wody 2 litrów formaliny. Tak nawilżone podłoże pod folią utrzymuje się przez 3 dni. Należy zadbać o to, aby podłoże z grzybnią wykładane na półki hali produkcyjnej posiadało temperaturę od 25 do 27 stopni Celsjusza.

Produkcja pieczarek – pielęgnacja i zbiór

Kiedy już mija 5 dni od położenia okrywy na podłoże pieczarek, decydujemy się na ich ponowne nawilżenie. Po 7 dniach grzybnia powinna już znajdować około 3 cm od swojej powierzchni. Aby doszło do rozwoju owocników, zdejmuje się okrywę. Konieczne jest zapewnienie na całej hali produkcyjnej temperatury 16 stopni Celsjusza w powietrzu i 18 stopni Celsjusza w gruncie. Natomiast wilgotność powietrza jest już wyższa, powyżej 90%, jest to możliwe dzięki podlewaniu wodą podłogi i ścian. W sytuacji, gdy pojawią się owocniki o średnicy główki zapałki, zmniejsza się poziom wilgotności powietrza do 86%. Mija następny tydzień, który pozwala już cieszyć się wspaniałymi okazami pieczarek. Systematyczne podlewanie przyczynia się do uzyskania zbiorów pieczarek wynoszących 1 kg na 1 litr wody.

Pieczarki w halach produkcyjnych nie zbiera się tylko raz. Pierwszy zbiór odbywa się po około 25 dniach od czasu położenia okrywy i wynosi blisko 4 dni. Następne pieczarki zbieramy po 3 tygodniach, a plan wynosi około 15-25 kg, w zależności od rodzaju podłoża.

Komentarze:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*