Dlaczego warto jeść grzyby Boczniaki?

Gdyby zapytać wszystkich, które grzyby uwielbiają najbardziej, to zapewne wskazaliby na pieczarki. Natomiast warto jest przyjrzeć się jeszcze innym grzybom, które moglibyśmy wykorzystać w swojej kuchni. Również one mogą nam zasmakować, a zarazem dostarczyć nam wiele cennych składników odżywczych. Wystarczy przyjrzeć się możliwościom, które pod tym względem dostarczają nam grzyby Boczniaki. Cenione są ze względu na bogate walory smakowe i zdrowotne. Występują na pniach drzew liściastych w ogrodach, parkach i lasach. Także pewne gospodarstwa rodzinne i firmy decydują się na uprawianie takich grzybów, dbają o jak najlepszą produkcję i dystrybucję. Motto, które pasuje do tych grzybów powinno brzmieć: „ławo dostępne, smaczne i zdrowe”.

Jak rosną boczniaki?

Boczniaki to grzyby układające się dachówkowato. Posiadają kapelusze o średnicy od 5-15 cm, w kształcie muszli. Ich barwa jest ciemnoszara bądź popielata. Dojrzewają od 1 listopada. W przypadku łagodnej zimy są w stanie wytrzymać do końca lutego.

Jedz boczniaki – dlaczego?

Boczniaki to grzyby bogate w dużą ilość białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Posiadają jeszcze cenne sole mineralne i takie witaminy, jak B i C. Stanowią również bogactwo takich składników, jak: żelazo, fosfor, magnez, wapń, potas, sód, selen czy cynk. Przeprowadzone badania naukowe wykryły również w tych grzybach specjalną substancję aktywną o nazwie pleuran przyczyniającą się do zminimalizowania ryzyka wystąpienia w organizmie guzów nowotworowych.

Spożywanie boczniaków ma bardzo pozytywny wpływ na organizm, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia poziomu cukru i stężenia cholesterolu.

Jak jeść boczniaki?

Boczniaki okażą się smaczne, jeśli tylko się o to postaramy. Dobrze jest tutaj wykorzystać małe kapelusze boczniaków, które są najsmaczniejsze. Dodatkowo dobrze jest wybierać młodsze boczniaki, gdyż starsze są już łykowate. Najlepiej jest dodawać boczniaki do zup, sałatek oraz jako farsz (np. do naleśników).

Wniosek: Boczniaki to nie Pieczarki, ale również mogą nam zasmakować. 

Komentarze:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*