Produkcja pieczarek a pasteryzacja podłoża

Wysokiej jakości produkcja pieczarek jest uzależniona nie tylko od jakości warunków panujących w halach produkcyjnych (pieczarkarniach), lecz także od samej pasteryzacji podłoża. Głównym założeniem tego procesu jest wyeliminowanie wszelkich grzybów i pasożytów, co staje się możliwe najczęściej po 10 dniach.

Uprawa pieczarek – nawóz

Na początek należy przenieść do pieczarkarni nawóz (najlepiej koński) i ułożyć go na czystych półkach w warstwy o grubości około 30 cm. Jeśli nawóz okazuje się zbyt suchy, można go nawilżyć za pomocą pewnej ilości wody. Później za pomocą odpowiedniego termometru kontroluje się temperaturę nawozu. W każdym miejscu w pieczarkarni, na każdej półce powinien pojawić się nawóz o tym samym stopniu temperatury. Pasteryzacja wpływa więc na utrzymanie temperatury powietrza w okolicach 60 stopni Celsjusza przez blisko 7-8 godzin.

Temperatura podłoża pieczarkarni

Po tym czasie należy utrzymać podłoże w temperaturze w okolicach 50 stopni Celsjusza, co wpływa na jego dojrzewanie. Na powierzchni podłoża zaczynają się pojawiać organizmy korzystne dla pieczarek, na przykład grzyb z jasnymi cętkami promieniowców. W celu 100% pewności, że podłoże nie zawiera żadnych patogenów, należy kilka próbek wysłać do laboratorium, o co zawsze dbają pracownicy firmy Pieczarki Mazurskie.

Później podłoże ochładza się do temperatury bliskiej 30 stopniom Celsjusza. Wtedy jego wilgotność powinna wynosić około 70%, natomiast pH od 7-7.5.

Najczęściej polscy producenci pieczarek decydują się na zastosowanie pasteryzacji w masie. Ma ona na celu zastosowanie do pasteryzacji izolacji termicznej w komorze i systemu wentylacyjnego. Na początek odbywa się podgrzewanie podłoża do temperatury bliskiej 46 stopni Celsjusza, następnie samoistny wzrost temperatury do bliskiej 60 stopniom Celsjusza. Na sam koniec czeka się na opadnięcie temperatury podłoża do bliskiej 50 stopniom Celsjusza. Te 3 etapy przyczyniają się do dojrzewania podłoża, które jest już świetnie przygotowane do produkcji pieczarek.

Komentarze:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*