Co wspólnego mają pieczarki i baterie?

Pieczarki to produkt ceniony na całym świecie, który znajduje coraz większe zastosowanie. Posiadają wiele właściwości zdrowotnych i dlatego lekarze zachęcają do ich regularnego spożywania. Warto jednak zauważyć, że pieczarki to również warzywo, które wykorzystuje się w projektach technologicznych. Potwierdza to fakt, że naukowcy zdecydowali się na zastosowanie pieczarek w celu ulepszenia baterii w urządzeniach mobilnych i pojazdach elektrycznych. Możliwości takie są w stanie zagwarantować tak zwane pieczarki „Portobello”.

Pieczarki a akumulator

Akumulator to urządzenie składające się z kilku ważnych elementów: katody, anody oraz elektrolitu. Coraz częściej grafit syntetyczny stosuje się jako materiał specjalistyczny na anodę akumulatora litowo-jonowego. Podczas jego produkcji stosuje się odpowiednich środków chemicznych, na przykład kwas siarkowy i kwas fluorowodorowy. Takie procesy okazują się kosztowne, a zarazem niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. To sprawiło, że uczeni z Uniwersytetu w Kalifornii zdecydowali się na wykorzystanie pieczarek Portobello. Stanowią one świetny zamiennik grafitu. Dzieje się tak, ponieważ posiadają wysoką ilość potasu, co wpływa na zwiększenie pojemności akumulatora. Dodatkowo grzyby te są porowate, co umożliwia uzyskanie dodatkowego miejsca w momencie przekazywania i przechowywania energii. W dużym stopniu wpływa to na wydajność baterii.

Badania potwierdziły, że ogrzanie pieczarek do temperatury 500 stopni Celsjusza, przyczynia się do powstawania tak zwanej nanogąbki węglowej. Wykorzystanie wyższej temperatury wpływa na powstanie materiału bardziej porowatego, zapewniającego większą powierzchnię do gromadzenia energii. Zwiększenie jakości takiego procesu jest w stanie przyczynić się do wykorzystania pieczarek jako alternatywne anody grafitowe.

Komentarze:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*